WhatsApp
Yükleniyor...

Müşteri Memnuniyeti

Web tasarım, firmanızın internetteki kurumsal arayüzüdür. Web tasarım, işlevsel yönden kolay kullanımı, sade ve kolay erişilebilir içeriği ile sizin interaktif ortamdaki kimliğinizdir.

Anasayfa Müşteri Memnuniyeti

Müşteri Memnuniyeti

Müşteri memnuniyeti, markaların bir standart oluşturmakta zorlandıkları konuların başında geliyor. Şirketlerin çoğu müşteri sadakati nasıl sağlanır sorusuna yanıt arıyor. Bu yazımızda bu konu hakkında sorulara yanıtlar veriyoruz.

Tüketicinin daha bilinçli ve talepkar olduğu, satın alma işleminin öncesinde tüm seçenekleri detaylıca incelediği günümüzde, buna bağlı olarak rekabet ortamında memnun müşterinin değeri de artıyor. Her sektör ve müşteri tipi için sadık müşteri sayısını artırmak büyük önem taşıyor. Bu noktada kurumsal ve bireysel alanda müşteri memnuniyeti konusunun hassasiyetini gösteriyor.

 

Müşteri memnuniyeti nedir?

Müşteri memnuniyeti nedir sorusunu müşterinin firmanızdan almış olduğu hizmetlerden memnun kalma seviyesi olarak tanımlamamız mümkün. Bu seviyeyi artırmak müşterinin ihtiyacının giderilmesi ve isteğinin karşılanmasıyla mümkün olabiliyor. Bunun için “müşteri her zaman haklıdır” mottosunun daha kapsamlı ele alınması gerekiyor. 

 

Müşterinin uzun süre müşteriniz olarak kalması, arkadaşlarına ve meslektaşlarına sizi veya sunduğunuz ürün ya da hizmetleri tavsiye etmesi, sizden daha fazla hizmet veya ürün satın alması o müşterinin sadık müşteri olduğunu gösteriyor. Müşteri sadakatlerinin düzeyini şöyle sıralandırabiliriz:

 • * Sadakatli müşteriler: Herhangi bir ürün veya hizmete bağlı olmayıp o hizmeti almaya ihtiyaç duymayan müşteriler.
 • * Yüzeysel sadakatli müşteriler: Aynı hizmeti tekrar almasına rağmen duygusal bağımlılık hissetmeyen müşteriler.
 • * Gelişmiş sadakatli müşteriler: Hizmeti az alan fakat memnun olan ve duygusal bağlılığı olan müşteriler.
 • * Mutlak sadakatli müşteriler: Bağlılığı hizmeti alma sıklığı fazla olan müşteriler

 

Ürün kalitesi, fiyat, satış sonrası hizmetler, bulunabilirlik, güvenirlik, dijitalleşme, itibar yönetimi, müşterilerin beklentilerini anlamak müşteri memnuniyeti konusunda önem taşıyan detaylar arasında bulunuyor.

 

Müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır?

Yapılan araştırmalar müşterilerin sırf müşteri hizmetleri daha iyi diye sevdikleri bir markadan başka bir markaya geçebildiğini ve daha iyi müşteri hizmetleri almak için daha fazla ücret ödemeye hazır olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum müşteri memnuniyeti sağlamanın şirketlerin başarısının kilit noktası olduğunu gösteriyor. 

 

Dolayısıyla müşteri şikayetlerini azaltmak ve müşteri memnuniyeti sağlamak “gibi davranma”nın ötesine geçmeyi gerektiriyor. Sektör özelinde müşteri memnuniyeti sağlamak için çeşitli stratejiler geliştiren firmalar amaçlarına ulaşabiliyor. Bizlerin de Yazıcı Web Tasarım olarak müşteri memnuniyeti sağlamak için izlemiş olduğumuz temel prensipler başlıca şunlarıdır.:

 • * Müşterilerin sorunlarını samimi bir ilgiyle ifade etmelerine olanak tanımak ve problemlerine çözümler bulmak için çabalamak
 • * Müşterilerimizin bizlerden istemiş olduğu hizmeti ve satın almayı vaktinde ve en doğru şekilde teslim etmek.
 • * Sosyal medya, akıllı telefonlar veya e-postalar kullanarak çeşitli kampanyalar, yarışmalar düzenlemek
 • * Müşteriler ve firma yetkilileri arasında köprü görevi gören çalışanların memnuniyetini kazanmak
 • * Sadakat kartları gibi uygulamalar düzenlemek
 • * Organizasyon yapısını dikkatle şekillendirmek
 • * Kullanıcı dostu bir web sitesi tasarlamak.

Müşteri sadakati çalışmaları sayesinde yeni müşteriler de elde edilebileceği gibi hizmetin maliyeti zamanla düşer. Müşteri sürekliliğini sağlamak için pazarlama stratejilerinde müşteri odaklı olmalısınız.

 

Müşteri ilişkilerini güçlendirmek için Yazıcı Web Tasarım

Müşterisini yakından tanıyan, ürün ve hizmetlerini onların ihtiyaçlarına göre tasarlayan çağdaş kurumlar arasında yerinizi almak için Yazıcı Web Tasarım firmanıza uygun hazır web yazılımı veya özgün web yazılımı, seo, grafik tasarımı, sosyal medya danışmanlığı, firmanıza kurumsal kimlik oluşturulması çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Dünyanın tercih ettiği en iyi yazılımları uçtan uca bir çözüme dönüştüren, %100 müşteri memnuniyeti ve vermiş olduğu kaliteli hizmet ile Yazıcı Web Tasarım'ın sektörel birikimini yansıtan çözümleriyle daima rakiplerinizden bir adım önde olun.